Alles over stevia

door Anna,
4 May 2009

Stevia is een suikervervanger. We kregen een aantal vragen over deze zoetstof en ik wilde er zelf ook graag meer over weten. Bekend is dat stevia in Nederland niet legaal is als zoetstof, sommige mensen zeggen dat dit komt omdat de suikerindustrie de verkoop van stevia tegenhoudt en anderen beweren dat stevia mogelijk negatieve effecten heeft op je gezondheid en daarom (nog) niet verkocht mag worden. Na wat onderzoek kwam ik erachter dat het gebruik van stevia in kleine hoeveelheden zeer waarschijnlijk geen kwaad kan. Toch besluit ik stevia voorlopig niet te gebruiken als zoetmiddel.

20090218steviaDe steviaplant

De oorspronkelijke bewoners van Paraguay gebruiken stevia al zo’n 1500 jaar als zoetstof en pas eind negentiende eeuw werd stevia wereldwijd bekend. De plant wordt behalve in Paraguay ook in andere landen verbouwd, zoals Brazilië, Israël en China.

De zoete smaak van de steviaplant komt van de bladeren. Als zoetstof kun je de steviabladeren vers en gedroogd gebruiken. Ook is er ruw stevia-extract, dit smaakt een beetje bitter. Tenslotte is er geraffineerde stevia op de markt, men noemt het stevioside. Dit is een wit poeder, distillaat van het stevia-extract en heeft geen bijsmaak.

Stevia is 30 tot 300 maal zoeter dan suiker, afhankelijk van de vorm waarin je het gebruikt. Deze zoetstof bevat geen calorieën en je bloedsuikerspiegel gaat er niet van schommelen, iets wat ‘gewone’ suiker wel doet.

Stevia wettelijk verboden als zoetstof

Om een voedingsmiddel te kunnen verkopen, moet het zijn goedgekeurd door de Europese Commissie. In 2000 boog de commissie zich over stevia nadat de Belgische stevia-onderzoeker Geuns hiervoor een vergunning aan had gevraagd. Hij kreeg geen vergunning. De Europese Commissie moet namelijk wetenschappelijk bewijs hebben dat stevia veilig is als voedingsmiddel en het bewijs was onvoldoende.

De bladeren van de steviaplant bevatten de chemische stofjes stevioside en rebaudioside, welke zorgen voor de zoete smaak. In het rapport dat de Europese Commissie in 2000 schreef over (onder andere) stevia, staat dat er uit onderzoek geen bewijs is gevonden dat deze twee zoete stofjes van de steviaplant onveilig zijn. Uit dieronderzoek blijkt echter dat neveneffecten van deze stofjes mogelijk wel schadelijk (namelijk mogelijk kankerverwekkend) zijn, vooral wanneer grote hoeveelheden worden ingenomen. Er zijn studies die deze effecten bevestigen en studies die ze weerleggen. Er is dus nog geen eenduidigheid.

Stevia mag dus in Europa niet als zoetstof worden verkocht, wel kun je het kopen als product voor uitwendig gebruik (als huidsmeersel). Stevia voor uitwendig gebruik is echter gewoon te gebruiken als zoetstof in je voeding, alleen staat dat niet op het etiket.

Er zijn bronnen die zeggen dat het legaliseren van stevia als zoetstof wordt tegengehouden door de suikerindustrie. Stevia vormt namelijk mogelijk een bedreiging voor hun inkomen. Dit is speculatie, misschien is het waar, misschien niet.

Positieve gezondheidseffecten

Er zijn mensen die zeggen dat stevia niet alleen onschadelijk is, maar zelfs een positief effect op je gezondheid kan hebben. Uitwendig gebruik zou een positieve invloed hebben bij acne, eczeem en andere huidaandoeningen. Inwendig gebruik zou kunnen helpen bij diabetes en hypoglycemie (vanwege een regulerend effect op je bloedsuikerspiegel). Daarnaast heeft stevia geen negatief effect op je tanden, wat ‘gewone’ suiker wel heeft. Bovendien bevat deze zoetstof geen calorieën, dus wellicht handig voor mensen die willen afvallen. Deze positieve gezondheidseffecten komen vooral uit onderzoek bij dieren, dus voordat deze claims echt kunnen worden gedaan moet men eerst grootschalig onderzoek doen onder mensen.

Geen calorieën
Je kunt het als gunstig zien dat er geen calorieën in stevia zitten, maar mogelijk word je er eerder dikker van dan dunner. Uit onderzoeken blijkt dat wanneer je een zoete stof eet als stevia, je lichaam het signaal krijgt dat er calorieën aankomen. Je lichaam bereid zich daar als reactie op voor, maar stevia levert geen calorieën. Dit kan het effect hebben dat je gaat zoeken naar meer zoete voedingsmiddelen om aan de ontstane behoefte aan calorieën tegemoet te komen.

Gevolgen stevia mogelijk per land verschillend
Naast de claim dat stevia positieve effecten op je gezondheid kan hebben, is er veel discussie over waarom stevia als voedingsmiddel nog steeds niet legaal is. In Japan wordt Stevia al vele jaren als zoetmiddel gebruikt. Er zijn geen negatieve bijwerkingen gevonden, ook niet in andere landen waar stevia gebruikt wordt. Dus als het in die landen als zo lang wordt gebruikt in hun dranken en eten, waarom zou het in andere landen dan ineens wel schadelijk zijn? Die vraag gebruiken voorstanders van stevia om de tegenstanders te overtuigen. Maar die komen met het feit dat ze in landen als Japan een heel ander voedingspatroon hebben dan in bijvoorbeeld Amerika. Het is bijvoorbeeld bekend dat Amerikanen enorm grote hoeveelheden lightproducten innemen, iets wat ze in Japan niet zozeer doen. Daarom kun je het gebruik en de effecten van stevia in Japan niet zomaar gelijktrekken met die in Amerika. Dit is te vergelijken met de chemische zoetstof aspartaam. De introductie van deze stof in Amerika leidde tot gezondheidsrisico’s, omdat mensen zo ontzettend veel van dat spul eten (in frisdrank, taart, koekjes, enz.).

cocacolatruviabeveragesStevia als natuurlijk zoetmiddel
Merken als Coca Cola willen stevia graag gebruiken, omdat veel mensen zich niet prettig voelen bij het idee dat wanneer ze lightproducten eten of drinken er een chemische zoetstof (zoals aspartaam) in zit. Ze willen liever een natuurproduct en merken als Coca Cola zetten dan ook op hun verpakking dat stevia een natuurlijk product is. Dat is het ook, maar naar mijn mening niet meer in de geraffineerde vorm die zij voor hun drankjes gebruiken.

Legalisering in Amerika

In december 2008 gaf de Amerikaanse Food and Drug Administration (FDA) een vergunning voor het gebruik van een van de vormen van stevia als zoetstof. Sindsdien gebruiken grote merken als Coca Cola stevia in een aantal van hun lightproducten. Er moet nog onderzocht worden of de Amerikanen stevia inderdaad in grote hoeveelheden gaan innemen en wat de gevolgen daarvan zijn.

Mijn mening

Ik vind dat er nog te weinig duidelijkheid is over de mogelijke schadelijke gevolgen van stevia en daarom gebruik ik het niet. Als je het toch graag wilt nuttigen, zou ik er niet teveel van nemen en niet kiezen voor de geraffineerde variant.

Meer lezen?

7 reacties reageer ook →
  1. 7 February 2010

    Een aantal jaren geleden gebruikte ik altijd suiker in de thee.Toen kwam ik in een
    winkel(reform) waar ze blaadjes stevia (gedroogd) verkochten.Ik vroeg toen waarom
    ik dat niet ergens anders kon kopen,er werdt me verteld dat het hier in Nederland
    niet verkocht mocht worden.Ik kreeg het bijna voor niets.Het heeft mij van de suiker
    in de thee afgeholpen,en ik gebruik nu helemaal niets meer in de thee.

  2. 28 February 2010

    Vanwege een candida-infectie kan ik absoluut geen suiker meer eten en ik ben overgestapt op stevia. En ik moet zeggen: ik vind het ge-wel-dig! Ik merk niets van zin in andere zoete dingen en in tegenstelling tot suiker of maltitol (uiteraard ook geprobeerd, geen succes) heb ik niet binnen no time behoefte aan méér. Ook krijg ik er geen hoofdpijn van (ik merk altijd als producten aspartaam bevatten; binnen 5 minuten heb ik superveel hoofdpijn!)
    Ik heb zelf meerdere onderzoeken over stevia bekeken en wat ik eruit haal is dat zelfs in extreme hoeveelheden stevia geen nadelige gevolgen had op de gezondheid van de ratten. Daarnaast heb ik ‘t spul op een helende schaafwond gesmeerd en ‘t werkt beter dan calendulacrème.

    Ik ben verkocht. Absoluut. Ik kan er echt niets vervelends aan vinden, behalve misschien de prijs…

  3. 19 March 2010

    Ik gebruik zelf ook al jaren stevia en vind het een geweldig product. In japan is het al jaren een nr 1 zoetstof en tja dat is zo’n beetje het gezondste volk ter wereld :-)
    Het is absoluut het beste alternatief voor suiker, juist omdat het geen nadelen heeft en geen schadelijke stoffen bevat.
    De grootste reden om de verkoop tegen te houden is echt de suikerindustrie, vooralsnog is het zo dat er meer zieken zijn van suiker dan zieken van stevia…
    Het gaat allemaal om geld helaas.
    Hoe dan ook het is een fijn product en ik zou het niet willen missen want ook ik heb een candida infectie (systeemcandida zelfs) en met stevia kan ik tenminste nog eens wat zoets eten :-)

    En wat Anne zei, ook voor je huid is het geweldig :-)

    Groetjes Thessa

  4. 16 April 2010
    Denise reactielink

    Artikel: Stevia goedgekeurd als zoetstof:
    http://www.happynews.nl/2010/04/14/steviaplant-goedgekeurd-als-zoetsto f/

    yes yes yes! Ook ik ben een groot steviafan, dus dit is geweldig nieuws!

  5. 17 May 2010
    petra reactielink

    Natuurlijk wordt het gebruik van Stevia tegen gehouden. Dit plantje is zeker is al 10tallen jaren in Europa bekend en zal ongetwijfeld onderzocht zijn. Suiker-industriëlen zijn enorm machtig. Overal zit suiker in, kijk maar naar alles wat je in je kasten aan etenswaar hebt, van pizzameel, ketchup tot broodspread en pindakaas; in de meeste dingen die wij -hartig- noemen zit ook suiker. Die suiker-industriëlen willen hun positie in de markt echt niet verliezen en omdat ze zo machtig zijn kunnen ze ervoor gezorgt hebben dat er op de Stevia die je in Nederland koopt moet staan -uitsluitend voor uitwendig gebruik-. Ze zijn zo invloedrijk zodat er nauwelijks dat hun invloed op de politiek heel groot is. En ‘onze’ economie ‘moet’ toch jaarlijks weer zoveel groeien.. stilstans is achteruitgang is het niet..?!
    Ik viel van mijn stoel toen in 2 jaar geleden las dat cocacola Stevia ging verbouwen. Hebben ze eerst miljoenen mensen ziek gemaakt met het chemische aspartaam… en of dát ooit goed onderzocht is geweest… En nu val ik nog meer van mijn stoel omdat de World Health Organisation op vrijwel hetzelfde moment het gebruik van Stevia in de VS heeft gekeurd. Cocacola is zo’n immens groot bedrijf dat ze invloed hebben op het aannemen of afwijzen van wetten.
    Industriëlen en politici, machthebbers met dezelfde belangen: macht en geld. En zij zijn het die wel weten wat wel en niet gevaarlijk is..
    Dat griepvaccin dat was er toch zo door…!?? Sorry… dat was een beetje off-topic..

  6. 28 May 2010
    Martijn reactielink

    wat vinden jullie van kokosbloesem suiker? Lage GI-index, veel voedingstoffen. Ik gebruik een variant die ik in de natuurwinkel heb gevonden. Deze is wel extreem duur…. 8 euro voor 300 gram.
    http://www.noble-house.tk/html/nederlands/Gula_Java/kokosbloesem_suike r/Gamma_Gula_Java_Brut_Blocs_Fin_Cacao_kokosbloesem_suiker_Amanprana.h tml

  7. 30 May 2010
    Geertje reactielink

    Hoi allen,

    Ik ben op zoek naar agave in Chili, waar ik woon, maar kan het niet vinden. Stevia is wel te koop, maar in poedervorm. Is dat wat jullie ook gebruiken?
    En hoe is de verhouding van stevia tot agavesiroop?
    Alvast bedankt!

    Geertje

Reageer op dit artikel

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd.

46 queries. 0.365 seconds.